نجوم
5
آبان

بالاخره تلسکوپ رو خریدم

موضوع: نجوم ، آسمان ، تلسکوپ  |  
5 آبان 1387 - 5:0

 

خوب خیلی وقت بود روی پروژه تلسکوپ کار نکرده بودم اما شخصا قصد داشتم که یک تلسکوپ هم با پایه و ابزار مناسب بخرم. در سفر اخیری که به تهران داشتم یک تلسکوپ skywatcher نیوتونی 130 میلیمتری خریدم که موتور داره و برای عکاسی از اجرام آسمانی هم مناسبه. این هم تصویر تلسکوپی که خریدم:

تلسکوپ بنده ;-)

ادامه مطلب
31
مرداد

نرم افزار آسمان نمای رایگان

31 مرداد 1386 - 11:30

اکثر منجمین آماتور و حرفه ای از نرم افزارهایی به نام آسمان نما برای مطالعه آسمان در کامپیوتر و یا محاسبات نجومی استفاده می کنند. یکی از معروف ترین نرم افزارهای آسمان نما برنامه Starry Night هست که نرم افزاری تجاری است و نسخه های متفاوت آن برای علاقه مندان آماتور تا حرفه ای مناسب می باشد.

 

خیلی از افراد در کشور ما از نسخه قفل شکسته یا آزمایشی  Starry Night استفاده می کنند در حالی که نرم افزارهای رایگان زیادی  برای استفاده در این زمینه وجود داره. یک از این نرم افزارها Stellarium نام داره. این برنامه می تونه اطلاعات600 هزار تا 210 میلیون ستاره رو (با بانک های اطلاعاتی اضافی) در اختیار منجم قرار بده و همچنین محیط بسیار آسان تری نسبت به Starry Night داره.
این برنامه محصولی از یک محقق در رصدخانه پاریس به نام Fabien Chereau هست که در رصدخانه های متعددی استفاده شده.

ادامه مطلب
31
مرداد

مریخ و زمین در حال نزدیک شدن به هم!

موضوع: mars ، مریخ ، نجوم ، زمین  |  
31 مرداد 1386 - 8:30

با خواندن این جمله شما 40 کیلومتر به کره مریخ نزدیک تر خواهید بود! جدیدا ناسا اعلام کرده که کره مریخ و زمین با سرعت 35200 کیلومتر در ساعت به یکدیگر نزدیک میشن که برابر با 40 کیلومتر به ازای هر جمله خواهد بود.

 

با این وضعیت در دی ماه به نزدیک ترین فاصله از زمین خواهد رسید و از هر ستاره ای در آسمان روشن تر خواهد بود. در این وضعیت نور مریخ از نور شباهنگ هم بیشتر بوده و با مشتری تقریبا برابری می کند.

ادامه مطلب
26
مرداد

بارش شهابی برساوشی

موضوع: مرنجاب ، نجوم ، بارش شهابی ، برساوش  |  
26 مرداد 1386 - 10:11

چند روز پیش برای رصد بارش شهابی در صورت فلکی برساوش رفته بودیم به کاروانسرای مرنجاب که محلی نزدیک به آران و بیدگل کاشانه. آسمان واقعا عالی بود. کهکشان راه شیری به خوبی دیده می شد و آسمان پرستاره بود.

 

 در آسمانی که تاریک باشه تقریبا نزدیک به 3 هزار ستاره رو میشه دید. مثلا هفت ستاره خوشه پروین که در شهر به سختی دیده میشن، در مرنجاب دیده می شدن.

ادامه مطلب
7
مرداد

انفجار در فرودگاه مهاوه آمریکا

7 مرداد 1386 - 13:31

واقعا که جای تاسف داره. سال 2004 شرکت scaled compsites تونست جایزه Ansari xprize رو به خاطر ارسال یک فضاپیمای شخصی (غیردولتی) به ارتفاع 100 کیلومتر با 1 مسافر و وزن معادل دو نفر انسان و تکرار این پرواز در حداکثر 2 هفته بعد، ببره. بعد از این قضیه رییس این شرکت به نام Burt Rutan با Richard Branson صاحب سرشناس شرکت ویرجین قرارداد ساخت 5 عدد از نسخه دوم فضاپیمای خودش به نام SpaceShipTwo رو بستند که قاعدتا در اواخر امسال یا اوایل سال بعد باید آماده می شد ولی امروز یک انفجار باعث کشته شدن دو نفر و زخمی شدن تعداد بیشتری می شه که مطمئنا در زمان پیشرفت پروژه تاثیر منفی خواهد گذاشت.

ادامه مطلب
20
تیر

بزرگترین تلسکوپ دنیا در حال ساخت

موضوع: نجوم ، تلسکوپ  |  
20 تیر 1386 - 10:44

بزرگترین تلسکوپ دنیا هم اکنون در جزایر قناری اسپانیا در حال ساخت است. قطر آینه این تلسکوپ تقریبا 10.23 متر است که از قطعه های 6 ضلعی کوچک در کنار هم قرار گرفته است.بدین ترتیب رکورد تلسکوپ های کک شکسته می شود.
دولت اسپانیا سهامدار اصلی این تلسکوپ بوده که هزینه آن 175 میلیون دلار است. دیگر سهامداران به نسبت درصد سهم خود در هزینه تلسکوپ درصدی از زمان رصدی آن را به دست می آورند.

ادامه مطلب
XML